A hatékony ügyintézés érdekében időpont csak akkor foglalható, ha az eljáráshoz a nyomtatvány előzetes egyeztetése megtörtént és az ahhoz szükséges minden okirat rendelkezésre áll. Ehhez a lap alján található formanyomtatványt kék tollal, nyomtatott betűkkel vagy géppel kell kitölteni, majd dátum, aláírás nélkül, PDF formátumban (egyszerű csatolmányként, nem fájlmegosztóval) a szükséges okiratok másolataival együtt megküldeni a Consulate.OSL@mfa.gov.hu e-mail címre. Az ellenőrzést és az esetleges korrekciók átvezetését követően, ha az adatlap véglegesítésre került és a szükséges okiratok rendelkezésre állnak, kérhető az időpont a személyes ügyintézéshez.
Amennyiben a megszületett gyermek szülei nem házasok vagy külföldi házasságukat Magyarországon még nem anyakönyvezték (és a házasságkötés időpontja későbbre esik mint a gyermek születési dátuma), az apának teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot kell tennie. Fontos leszögezni, hogy a külföldön kötött házasság Magyarországon történő külön erre vonatkozó anyakönyvezés nélkül nem látható a hazai nyilvántartásokban!
Mi az apai elismerő nyilatkozat? Mikor van helye apai elismerő nyilatkozat tételének?
Az anyakönyvvezető – főszabály szerint – apaként azt a férfit jegyzi be az anyakönyvi nyilvántartásba, akit a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) alapján a gyermek apjának kell tekinteni.
A Ptk. szerint (4:98-114. §) az, hogy ki tekinthető a gyermek apjának, vélelmeken alapul, ellentétben az anyai pozícióval, amely a születés tényével egyértelműen betöltötté válik. Az apaság a következő, szigorú sorrendet követő vélelmeken alapulhat:
- az anya fennálló házassága,
- fennálló házasság hiányában az anya megszűnt házassága, ha a gyermek születésétől visszafelé számított 300 napon belül szűnt meg a házasság bontóper útján vagy a férj halálával,
- élettársak esetén emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárás,
- apai elismerő nyilatkozat,
- az apaság bírósági megállapítása.
A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot akkor lehet megtenni, ha:
- az anya családi állapota hajadon vagy a szülők a gyermek születését követően kötöttek házasságot,
- az anya családi állapota elvált/özvegy és a házasságának jogerős felbontása/házastársának halála, valamint a gyermek születése között legalább 300 nap eltelt, továbbá
- a születés nem olyan reprodukciós eljárás (pl. lombikbébi program) eredménye, amelyben a szülők élettársakként vettek részt,
- a gyermek tekintetében apaságot megállapító per nincs folyamatban, és
- az apa a gyermeknél legalább 16 évvel idősebb.”
I., A kérelem benyújtása
A kérelem benyújtására az előzetes egyeztetéseket és azok lezárását követően, kizárólag személyesen kerülhet sor.
II., Az apai elismerő nyilatkozat megtételéhez a következő okiratok, nyomtatványok szükségesek:
- Szülők érvényes, személyazonosításra alkalmas, fényképes okirata
- Kézzel, kék tollal, nyomtatott betűkkel vagy géppel kitöltött adatlap aláírás, dátum nélkül
- Családi állapot igazolása - ha az anya elvált családi állapotú, magyar házassági anyakönyvi kivonat bemutatása a válás bejegyzésével vagy jogerős, magyar bírósági végzés a válás tényéről. Ha az anya özvegy családi állapotú, elhalt házastárs halotti anyakönyvi kivonata. Amennyiben az anya külföldi állampolgár, angol nyelvű családi állapot igazolás az illetékes hivataltól, Apostille pecséttel.
- Apai elismerő nyilatkozat születendő gyermekre - orvosi igazolás eredetiben, angol nyelven, aláírással és pecséttel ellátva, mely tartalmazza a fogantatás és a születés várható időpontját, valamint az anya és apa nevét
- Apai elismerő nyilatkozat megszületett gyermekre – gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata Apostille pecséttel – ha az nem angol, francia vagy német nyelven készült, hiteles fordítással is ellátva (anyakönyvezéshez lásd a vonatkozó menüpontot jelen honlapon)
Amennyiben az apa vagy az anya kiskorú (18 év alatti), akkor a kiskorú szülő gondviselőinek szintén jelen kell lennie az ügyintézésnél.
Az apának több, mint 16 évvel idősebbnek kell lennie a gyermeknél;
Fontos! A vonatkozó magyar jogszabályi rendelkezések alapján az eljáró hatóságnak vizsgálnia kell, hogy a gyermek családi jogállása rendezett-e. Az apai elismerő nyilatkozat felvételére csak akkor kerülhet sor, ha a magyar családjogi szabályok alapján senkit nem lehet a gyermek apjának tekinteni. A magyar jogban (Ptk. 4:98-114. §) az, hogy ki tekinthető a gyermek apjának, vélelmeken alapul.
A hatályos magyar jogban az apaság a következő sortartó vélelmeken alapulhat:
1) az anya fennálló házassága (házastárs/férj az apa),
2) fennálló házasság hiányában az anya megszűnt házassága, ha a gyermek születésétől visszafelé számított 300 napon belül szűnt meg válás útján vagy a férj halálával (volt házastárs/férj),
3) élettársak esetén reprodukciós eljárás,
4) apai elismerő nyilatkozat,
5) az apaság bírósági megállapítása.
Amennyiben a jogszabályok értelmében más személyt kell a gyermek (jogi) apjának tekinteni, mint a (biológiai) apát, a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat nem tehető az apaság vélelmének megdöntéséig. Magyarországon az apaság vélelmét bírósági úton lehet megdönteni, azt követően a biológiai apa már teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tesz. A leírt sorrendiség fontos. Az apaság vélelmének megdöntéséhez előzetesen a jogi apa nevére kell anyakönyvezni a gyermeket. A vélelem megdöntése, illetve a biológiai apa nyilatkozata után a gyermeket a biológiai apa nevére lehet anyakönyvezni.
A fent ismertetett tényállások esetén csupán a gyermek jogi apja nevére történő anyakönyvezésben tud a konzulátus eljárni, a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat rögzítésében, a biológiai apa nevére történő anyakönyvezésben, továbbá az apaság vélelmének bírósági megdöntésében nem.
Letölthető dokumentumok:
Apai elismerő nyilatkozat megszületett gyermekre